Legenda lech czech i rus elementy fantastyczne

Pobierz

, Jak wyglądała okolica, w której zatrzymał się Lech?, Skąd Lech wiedział, że trafił na swoje miejsce?. .Masz problem ze zrozumieniem utworu Legendy polskie?. "Legenda o Lechu, Czechu i Rusie" Załącznik nr 3 Przez prastarą puszczę wędrowali trzej bracia: Lech, Czech i Rus.. Lecz nadszedł czas, kiedy ziemia nie mogła już wyżywić ich ludzi, w lasach zaczęło brakować zwierzyny, a w rzekach ryb.. według mnie niema tam fantastycznych elementów ostatnio to samo z pania przerabialismy .1.. Objaśnia istotne wydarzenia dla danej społeczności lub nawiązuje do postaci, które odegrały w dziejach ważną rolę.. "Legenda o Lechu, Czechu i Rusie" Dawno temu żyli sobie trzej bracia: Lech, Czech i Rus, którzy mieszkali w ogromnej puszczy.. Po wielu dniach rozbili obóz i zaczęli przygotowywać posiłek.. Napięli łuki.. Żyli w dobrobycie i w zgodzie ze sobą.. Legenda - jest to fantastyczna (czyli wymyślona) opowieść ludowa - taka opowieść, którą ludzie sobie przekazywali z pokolenia na pokolenie, dotycząca prawdziwego miejsca lub osoby.. Lech, Czech i Rus byli: a. Celtami b. Słowianami c. Germanami 2. , Jakie jest zdanie uczonych na temat pochodzenia nazwy "Gniezno"?. po pewnej kłótni czy waśni rodzinnej każdy podązył w swoją strone.reszte już wszyscy .a) braćmi b) sąsiadami c) wrogami 4) Do kogo się modlili: a) do Pana Boga b) do swych pogańskich bogów c) do Zeusa 5) Wyruszyli: a) po skarb b) aby podbijać sąsiadów c) aby znaleźć ziemie dla swych plemion 6) W pobliżu wysokiej góry pozostał kochający słońce: a) Lech b) Czech c) Rus 7) Nazwa "Gniezno" pochodzi od: a) imienia .Legenda..

Gatunek literacki Legenda zawiera w sobie elementy rzeczywiste (czyli fakty) i elementy fantastyczne.

Po kilku dniach pożegnał Czecha, przypomniał o przysiędze jaką złożyli jeszcze z Rusem, iż pewnego dnia się spotkają i ruszył w dalszą podróż.. Znajdziesz pod tym linkiem: Plan wydarzeń - "Legenda o Lechu, Czechu i Rusie" - to pomoże Ci lepiej zrozumieć dzieło.Bohaterzy "Legendy o Lechu, Czechu i Rusie" - charakterystyka • Legendy polskie .. Lech, Czech i Rus - trzej dzielni bracia, którzy wyruszyli na wyprawę, aby odkryć przesłanie boga Światowida.. Trudno im było się rozstać.. Wyruszenie Lecha, Czecha i Rusa w świat.. 2.Trudno było Lechowi opuścić brata, ale wiedział, że w końcu i on znajdzie swoje miejsce.. Zwierzęta szybsze od strzał rozbiegły się w trzy świata strony.. Odnosi się do wydarzeń lub postaci historycznych.. Po wielu dniach marszu gdy rozbijano obóz, Lech rozglądał się .Lech, Czech i Rus - legenda o trzech braciach: Lechu, Czechu i Rusie, którzy osiedli na zachodzie, południu oraz wschodzie i dali początek oddzielnym krajom zachodniosłowiańskim: Polsce, Czechom i wschodniosłowiańskiej Rusi.. Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb..

Gdy bracia byli dziećmi, przyśniły im się trzy konie.O początkach historii Gniezna mówi legenda o trzech braciach.

Lech, Czech i Rus byli: a. braćmi b. sąsiadami c. wrogami 4.. Rus, kapłan, 3 sakiewki, pióro białego orła przód bc // tył bc // przód kol // tył kol.. najstarszy dąb, posąg Świętowita przód bc // tył bc // przód kol .Dawno, dawno temu żyło trzech braci: Lech, Czech i Rus.. Szukali miejsca na swoje siedziby.. Lech w źródłach pojawia się po raz pierwszy w legendzie o Lechu, Czechu i Rusie, która spisana została w Kronice Wielkopolskiej, napisanej po łacinie w II połowie XIII wieku.Według anonimowego kronikarza bracia pochodzili z Panonii i po przybyciu na północ założyli państwa nazwane ich imionami.Legendy czeskie podają, że Czech założył Pragę, a Lech ruszył dalej i .Cechy legendy: 1.anonimowy autor, 2.opisywane wydarzenie wydaje się bardzo prawdopodobne, 3.wydarzenie jest w jakiś sposób niesamowite i niepokojące, 4.legenda ma coś z prawdy, 5.występuje dobro i zło 6.występują elementy fantastyki i fikcji, 7.występuje morał, 8.występują wątki ludowe, 9.pierwotnie przekazywana ustnie, następnie zapisywana.. Będąc dziećmi, każdy z braci miał sen o koniach.. Kiedy pewnego dnia zagłębili się w dziką puszczę w celu zdobycia pożywienia, stała się rzecz, która pozwoliła powstać Polsce: Lech, Czech i Rus, zmęczeni i głodni przystanęli na leśnej polanie.Dawno temu plemiona Słowian zamieszkiwały dalekie krainy..

Otóż jest to legenda o przodkach dzisiejszych słowian ,4 braciach,którzy nazywali sie odpowiednio-Lech,Czech,Rus i Kasz.

Lech rozejrzał się po okolicy.Wypisz elementy fantastyczne (nie realne) z legendy ,,Lech,Czech i Rus''Taka opowieść,że są rzeczy ,które mogłyby się kiedyś zdarzyć i takie ,które nie są możliwe(np. smok) Jeśli chodzi o legęde np.Lech,Czech i Rus to: LEGENDA (podanie) to opowieść:-o dawnych dziejach (np.o założeniu Gniezna)-o historycznych postaciach (np. o królowej Jadwidze)-o miejscach i budowlach (np.o Giewoncie, o Mysiej .Wypisz elementy fantastyczne (nie realne) z legendy ,,Lech,Czech i Rus'' Login & Register.. Nad osadą swą opiekę roztaczało bóstwo, które mieszkańcy nazywali Światowidem.. Pewnego dnia, podczas ich wędrówki, nieprzebyte bory przerzedziły się, aż nagle urwały, jak ucięte toporem.Teatrzyk - LEGENDA O LECHU, CZECHU I RUSIE (w oparciu o opracowanie Wandy Chotomskiej "Legendy polskie") Lech, Czech i trzy topory przód bc // tył bc // przód kol // tył kol.. Świsnęły strzały.. Nagle ujrzeli stadko jeleni na polanie.. Poznajcie ich historię, historię początków Państwa Polskiego i białego orła na czerwonym tle.Czyta: Mariusz StrzeleckiTekst legendy na Baj.Więcej Bajek i Baśni na kanale - zajrzyj i subskrybuj!.

Usiedli w cieniu rozłożystych drzew i zaczęli zastanawiać się nad tym, co mają ...Lech, Czech i Rus - legenda o powstaniu państwa polskiego ... co to właściwie jest legenda.

Ludzie cieszyli się z wielkiej mądrości swych przywódców, a dobrobyt jaki nastał za ich panowania spowodował, iż plemiona słowiańskie znacznie się rozrosły.NIe mozemy tez zapomnieć o starodawnej legendzie plemion słowiańskich,zmienionej na "poprawną politycznie" w latach 50.. Zebrali się bracia na naradę.. Wszyscy spełnili swoją misję i otrzymali w nagrodę cenne dary: mieszki z tajnym znakiem.. Żyło im się dobrze i zgodnie, a z racji swej mądrości przewodzili poszczególnym rodom.. Szli wiele dni, przedzierając się przez gęstwinę i przechodząc w bród napotkane rzeki.Trudno było Lechowi opuścić brata, ale wiedział, że w końcu i on znajdzie swoje miejsce.. Po wielu dniach rozbili obóz i zaczęli przygotowywać posiłek.. Przedzierali się oni przez puszcze w poszukiwaniu ziemi, na której mogliby się osiedlić.. Żyli w niewielkiej osadzie, którą opiekowało się tajemnicze bóstwo - Światowid.. Do kogo się modlili: a. do Pana Boga b.Dlaczego Lech, Czech i Rus wyruszyli w podróż?, Jaki ptak krążył nad dębem znalezionym przez Lecha?. Plan ramowy 1.. Znak miał wskazać przeznaczenie bohaterów.Lech, Czech i Rus.. Na czele trzech największych i najpotężniejszych rodów stali trzej bracia: Lech, Czech i Rus.. Bracia wyruszyli w świat: a. z powodu zarazy b. z powodu konfliktu c .z powodu grożącego plemionom głodu 3.. Legenda często opowiada o tym, jak powstało jakieś .Lech, Czech i Rus • Baśnie i legendy, ilustracje i teksty • pliki użytkownika inis91 przechowywane w serwisie Chomikuj.pl • Lech Czech i Rus.jpg, Lech Czech i Rus.bmp.. Lech rozejrzał się po okolicy.Lech wiedział, że musi dalej szukać miejsca dla swego ludu, jednak trudno było rozstawać mu się z bratem.. Załóżmy, że bracia przybyli na tereny współczesnej Polski gdzie Lech został Rus ruszył na północ a Czech na zachód stąd zwiazek Rusów z Ranami a Czechów ze Słowianami Połabskimi.Trzej bracia - Lech, Czech i Rus - ruszyli w drogę na czele swoich plemion, by poszukać nowego miejsca, w którym mogliby się osiedlić..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt