Gdzie można obserwować zorze polarną

Pobierz

Ujrzeć zorzę polarną tańczącą na niebie, to był mój cel podróży do Tromsø .Zorze polarne nad Polską Kilka razy w roku natężenie burz magnetycznych bywa tak duże, że zorza polarna może być obserwowana także w Polsce.. Zorza polarna (północna) z łaciny aurora borealis to zjawisko świetlne możliwe do zaobserwowania w górnej warstwie atmosfery w pobliżu bieguna północnego.. W 2015 czy 2016 roku można ją było jednak zoabserwować nie tylko w Norwegii czy na Islandii, ale i w Polsce i Niemczech.. Najpiękniejsze miejsca do obserwacji zorzy znajdują się w pobliżu Arktycznego Parku Narodowego, w małej gminie Wiseman.. Zjawisko to na półkuli północnej nazywane jest Aurora borealis (od mitologicznej bogini świtu Aurory oraz boga wiatru północnego Boreasza), a na południu Aurora australis.W Rovaniemi i okolicach w fińskiej Laponii zorze polarne są widoczne przez około 200 nocy w roku, od połowy sierpnia do początku kwietnia.. Wyspa nazywana jest Ziemią Lodu i Ognia.. Najlepiej widoczna jest na Islandii, w Norwegii, Laponii, północnej Rosji (na Syberii), a także na Grenlandii i na Alasce.. Najlepsze warunki do obserwacji zorzy to bezchmurne niebo oraz księżyc w nowiu.. Widoczna była wtedy m.in. na Florydzie i w Meksyku, co stanowi swego rodzaju ewenement w naturze.Aurora Borealis, czyli zorza polarna to zjawisko świetlne, które możemy podziwiać głównie za kołem podbiegunowym..

Gdzie zobaczyć zorzę polarną?

Na naszym kontynencie Finlandia obok Islandii, Norwegii (Tromso i Svalbard) i Szwecji (Kiruna) jest doskonałym miejscem na obserwację zorzy.Dane natężenie KP daje nam mniej więcej obraz, gdzie może być widoczna zorza polarna.. Zazwyczaj im bliżej bieguna, tym lepiej.. Wycieczka na Alaskę w poszukiwaniu aurora borealis wiąże się jednak z dużymi kosztami.. Zasada jest dosyć prosta - im bardziej na północ, tym szanse na zobaczenie zorzy są coraz większe.Zorzę polarna można podziwiać między innymi w Norwegii, Islandii, Finlandii, Ameryce Północnej, Rosji, Grenlandii, w Chinach i Laponii.. Chwytajcie za aparaty, zorza polarna czeka jeszcze w tym roku!Czy możemy ją obserwować z Bydgoszczy?. Szetlandy, czyli archipelag ponad 100 wysp, położony 200 km na północ od wybrzeży Wielkiej Brytanii na Oceanie Atlantyckim, z głównym ośrodkiem .Jako iż pojawia się w pobliżu biegunów najlepiej udać się jak najbliżej Antarktydy.. Dla przykładu: jeśli mamy KP5 to zorzę zobaczymy nawet w południowej Norwegii czy Szkocji, przy KP9 moglibyśmy ją zobaczyć nawet w Polsce..

Islandia na zorzę polarną ?

W Europie dobry miejscem jest Skandynawia, a zwłaszcza obszary Laponii, rozciągające się na terenie Norwegii, Szwecji i Finlandii.. Autor: Policja Podlaska Zorza polarna w Polsce 2019.. Wiadomo, im dalej na północ, tym ciemniej i zorza jest łatwiej dostrzegalna.. W obszarach podbiegunowych zorza jest widoczna już przy KP równym 1, natomiast w Polsce, by zobaczyć zorzę, KP musi wynosić minimum 7.Niejednego z Was może zdziwić ta lokalizacja, bo Szkocja mało komu może kojarzyć się z zielonym nieboskłonem.. Poruszając kwestię występowania zórz polarnych, należy wspomnieć o największej, która miała miejsce w 1989 roku.. Szansa na zobaczenie zorzy polarnej jest największa na wysokich szerokościach geograficznych.. Preferowane spoty to obszary odkryte, poza terenami leśnymi, na wzgórzach, ale nie w otoczeniu gór, brzegi jezior bez łun oświetlenia.. Występują natomiast sprzeczne informacje dotyczące aktywności księżyca.. Podpowiadamy!. Zorze polarną w jej pełnej okazałości można obserwować zaledwie w kilku miejscach na świecie..

Gdzie ją można zobaczyć?

Na półkuli południowej zorze występują również, ale nazywają się aurora australis .Drugim wartym odwiedzenia krajem, w którym powstają zorze polarne jest Norwegia.. Szetlandy są najlepszym miejscem do obserwowania zjawiska Aurora borealis.. Polska.. Kolorowe blaski (koloru zielonego, żółtego, czy białego), które są widoczne na niebie, można oglądać o konkretnej porze w roku.. Czasem to zjawisko występuje w dalszych strefach klimatycznych.Kiedy, jak i gdzie zobaczyć zorzę polarną?. Widoczna jest ona nawet w okolicach Reykjaviku.. W Polsce takie zjawisko można obserwować, jednak jedynie w wyjątkowych sytuacjach, a do tego jej siła musiałaby być ogromna, aby mogła dotrzeć do północnej części naszego kraju.Gdzie obserwować zorze polarną?. Zorza polarna w FinlandiiZorzę polarną można obserwować również w Australii.. Najlepiej widać je nieco poza miastem, tam, gdzie nie zakłóca ich światło emitowane przez cywilizację.Po wnikliwej analizie miejsc, w których mam szansę zobaczyć zorzę polarną, wybór padł na norweskie Tromsø, polecane jako jedno z najlepszych miejsc do oglądania zorzy polarnej.. To zjawisko świetlne jest widoczne tylko za kołami podbiegunowymi, gdyż ziemskie pole magnetyczne odchyla cząstki słoneczne w kierunku biegunów..

Zorza polarna na SyberiiGdzie i kiedy można obserwować zorzę polarną?

Najlepiej wybrać się do Tromso, największego miasta w tej części kraju, nazywanego "Wrotami do Arktyki".Od lat uznawane jest za idealne miejsce na obserwowanie zorzy, którą .Zorzę polarną można tam obserwować od października do marca, w godzinach 20:00 - 01:00. .. Zorzę polarną mogą podziwiać .Wyprawom na zorzę polarną sprzyjają zima, bezchmurne niebo, oddalenie od miejsc zanieczyszczonych sztucznym światłem.. Również Islandia oraz południowe krańce Grenlandii będą odpowiednie na obserwację zorzy.Wyprawy na zorzę polarną mogą trwać nawet kilka dni.. Wybierając miejsce, z którego chcemy wyruszyć na poszukiwanie zorzy polarnej, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii.. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie obserwować zorzę polarną i kiedy można na nią trafić, ponieważ sami Norwegowie twierdzą, że to "kapryśna pani".Najlepszymi miejscami, gdzie można zobaczyć zorzę polarną, są lodowiec Jokulsarlon oraz Park Narodowy Þingvellir, który został wpisany na listę UNESCO.. Istnieje mapa, która mniej więcej określa, przy jakiej wartości KP zorza może być widoczna w danym miejscu.W Europie szczególnie dwa kraje mogą się pochwalić tym, że zorzę polarną można zobaczyć właściwie na całym ich terytorium - to Norwegia i Islandia.Jednak są regiony, gdzie szansa na jej spotkanie jest większa i w przypadku pierwszego państwa takim miejscem są Lofoty *i okolice *Tromso.W obu krainach można obserwować tę samą zorzę, lecz pod innym kątem.Przepiękne zorze polarne można również zaobserwować w Finlandii i na Lofotach oraz wyspach Svalbard.. Czarne plaże, gejzery, wodospady, lodowce i dziewicza przyroda.Żeby zobaczyć zorzę polarną, najlepiej jwybrać się do Norwegii, do Tromso, w którym co roku można obserwować niezwykły spektakl.Z kolei naszymi ulubionymi miejscami na obserwowanie zorzy polarnej są: góra Úlfarsfell (przy której mieszkamy), wzgórze Öskjuhlíð w centrum Reykjaviku, Rezerwat Przyrody Grótta w Seltjarnarnes, okolice jeziora Kleifarvat oraz Rezerwat Heiðmörk.Są miejsca, w których można zobaczyć zorzę polarną za granicą, są w Szwecji, Norwegii, Islandii i Finlandii, ale tematem tego artykułu jest nadal nasz kraj.Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym, które występuje w pobliżu biegunów magnetycznych.. Sfotografowanie świateł północy to marzenie wielu podróżników.. Gdzie zobaczyć zorzę polarną?.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt